Marketing – sztuczki, których nie lubię (Paulina googluje #2).

Marketing – sztuczki, których nie lubię (Paulina googluje #2).

Jako tegoroczna maturzystka jestem atakowana zewsząd ofertami, które mają w jakiś (magiczny) sposób sprawić, że zdam na 110%. Marketing w tych reklamach jest zwykle na słabym poziomie, ale ostatnio trafiła mi się istna perełka.

Na facebooku wyskoczył mi post coś tam matura, coś tam matematyka.

Myślę sobie „kolejny spam” i już chciałam pominąć, kiedy zauważyłam, że rzekomo kilkunastu albo wręcz kilkudziesięciu moich znajomych lubi fanpage, z którego pochodził link. Wtedy przyszło mi do głowy „kurde, jak tak lajkują, to może sprawdzę, a nuż widelec trafi się jakaś stronka w stylu matemaksa”. Cóż, mogłam trzymać się własnej intuicji, zamiast ulegać psychologii tłumu.

Ogłoszenie to istna kwintesencja tego, co marketing ma w sobie najgorszego. Zastanawiacie się, co to takiego? Już mówię.

1. Oferta limitowana!

Czyli zamów już teraz, nie zastanawiaj się za długo, bo Ci przepadnie! Efektowny licznik odmierza sekundy na samej górze strony, potęgując presję czasu.

Jednak po upływie ostatecznego terminu zwykle okazuje się, że A) masz bonus time, specjalnie dla Ciebie przedłużyliśmy naszą promocję B) pojawia się „nowa oferta”, która od dawnej się niczym nie różni, ale ma wyzerowany licznik. Ewentualnie może być niższa cena, bo im bliżej matury, w tym przypadku, tym bardziej trzeba jeszcze wcisnąć ile się da, nawet po kosztach.

Nie oszukujmy się, ten konkretny produkt ma całoroczną sprzedaż, która w okolicach maja zwyczajnie się nasila. Więc jak strasznie będzie mi zależeć, to i 4 maja uda mi się go zdobyć. Takie sztuczki „kup teraz, bo zaraz nie będzie” są w tym przypadku, jak i w wielu innych, słabe.

2. Apostrofa – wiemy, co Cię martwi!

Pod hasłem, które kaleczy moje oczy Tym, Że Każde Kolejne Słowo Zaczyna Się Wielką Literą znajdziemy obszerny zwrot do adresata. My rozumiemy Twoje potrzeby! Matura z matematyki taka przerażająca, liczb tak wiele, czasu tak mało, wow, wow.

Sam marketing bezpośredni jeszcze nie jest niczym złym. Jednak w tym przypadku twórcy zawężają sobie sami grupę odbiorców. Bo ja już na pierwsze hasło odpowiedziałam „nie”. Z ciekawości zerknęłam na drugie i odpowiedziałam „no na pewno”, a przy trzecim parsknęłam śmiechem.

Taktyka „matura z matematyki to Twój największy koszmar” z jednej strony jest skuteczna, bo dla wielu osób faktycznie tak jest, a często to oni będą szukać wszelkiej brzytwy, żeby się wyłowić. Ale z drugiej – moje zainteresowanie straciliście. A też jestem maturzystką, więc niby reklama targetowana do mnie.

3. Używanie wyrazów określających płeć.

Tego bardzo nie lubię i w miarę możliwości unikam. Rozumiem, że zwrot jest „drogi maturzysto”, a zatem kontynuacja jest w rodzaju męskim. Jednak ja jestem maturzystką i nie robiłbym ani nie uczyłbym się. Wystarczy zamienić na „drodzy maturzyści” i już jest jakoś przyjaźniej. Ale okej, miało być bezpośrednio. Szkoda, że przez to czuję, że to nie jest bezpośrednio do mnie.

Sam temat męskiej dominacji w języku, a szczególnie w reklamach, to materiał na osobny wpis. Jednak tutaj dla zasady musiałam też wypunktować.

4. Rzucimy Ci kilka banałów na zachętę.

Jako próbkę tego, co fantastycznego mamy w środku, obczajcie parę protipów. I wymieniają: ucz się regularnie, sumiennie. Nie opanujesz wszystkiego od razu, ale nie zniechęcaj się. Podczas nauki wyłącz fejsbuka… No serio, potrzebuję kupić wasz produkt, żeby dowiedzieć się takich oczywistości? Rady na zasadzie „zrób to dobrze, to będzie dobrze”.

Wydaje mi się, że jak już dawać przynętę, to wybrać jeden z lepszych fragmentów całości. Albo nie dawać w ogóle.

5. Marketing strachu.

Tutaj pozwolę sobie przytoczyć dosłowny cytat:

„Do matury zostało kilka miesięcy.. Jeśli nie zabierzesz się za to we właściwy sposób już dzisiaj, prawdopodobnie oblejesz maturę, zawiedziesz rodziców, będzie Ci wstyd i zamiast cieszyć się studiami stracisz rok czasu do kolejnej matury w maju.” 

To jest chyba najgorsze, co można zrobić. Najniższa technika nie tylko jeśli chodzi o marketing, ale generalnie w budowaniu autorytetu. Strach. Żerowanie na, w tym wypadku, tych biednych, skołowanych licealistach, którym codziennie w szkole wmawiają, że nie dadzą rady, a bez tej matury skończą pod mostem. Po tym zdaniu straciłam wszelki respekt do autora.

Bo kiedy wiesz, że Twój produkt nie jest wystarczająco dobry, zagraj na emocjach. Uderz w czuły punkt odbiorcy. Ten prawdopodobnie boi się, że nie zda, więc wytłuszczmy mu to wraz ze wszystkimi konsekwencjami. Chcesz tego, licbusie, chcesz być zakałą rodziny, wytykaną palcami przez społeczeństwo? Chcesz zmarnować sobie życie? Nie? Kup nasz super kurs, inaczej na bank CI się nie uda.

6. Mogę dać Ci gwarancję sukcesu!

Och, come on. Takim hasłem łatwo rzucić. Prawdopodobnie dzieciak zda, bo często potrzebuje tylko placebo, więc można czuć się dość pewnie składając takie deklaracje. Gwarancji nikt nie może dać nikomu, ale to mocno brzmi i wzbudza zaufanie.

7. Bonusy, które tak naprawdę są w standardzie.

Czyli wymienianie tego, co powinno się znajdować (lub wręcz znajduje się) w podstawie jako „bonusy”, „gratisy”, „dodatki”.

Pół biedy, jeśli tego nie widać na pierwszy rzut oka. Ale jeśli widzisz, że pakiet zawiera zadania z wszystkich działów matematycznych, a w bonusach znajdujesz „działania na pierwiastkach”, to musisz być naprawdę mało kumaty, żeby się nie pokapować.

Podsumujmy ten cały marketing.

Sam fakt, że kursy maturalne szturmem podbijają internet, pozostawiam bez oceny. Dla mnie to są po prostu zbitki porad kołczingowych i ultra strategii nauki (wyłącz fejsbuka…), za które autorzy życzą sobie kilka stówek. Ewentualnie zbiory zadań, które średnio rozgarnięty uczniak sam by mógł sobie ułożyć po przejrzeniu arkuszy z ostatnich trzech lat i zauważeniu tendencji. Ale widocznie zapotrzebowanie jest.

Natomiast sposoby ich reklamy zwykle są dość tandetne, naciągane i przepełnione skrajną manipulacją. Może do roztrzęsionego, załamanego maturzysty trafią, ale wystarczy spojrzeć trzeźwym okiem, żeby wyśmiać ten marketing.

A sam przykład posłużył mi głównie do przedstawienia sztuczek reklamowych, które mnie drażnią – nie tylko w tym konkretnym ogłoszeniu, ale generalnie. Łatwiej było je opisać podpierając się ofertą.

Jakie triki lub typy reklam was denerwują najbardziej?