Lakiery do paznokci – zbiór opinii o różnych markach.

Lakiery do paznokci – zbiór opinii o różnych markach.

O lakierach jeszcze pogadamy, chcę też opowiedzieć, dlaczego nie lubię hybryd. Ale to nie tutaj. Tutaj lista zawierająca lakiery do paznokci, które przez wszystkie lata zapadły mi w pamięć… z różnych powodów. Mogą być albo tak dobre, albo tak złe, albo tak niepokojące.

Post był na wczoraj, ale po zobaczeniu ilości tekstu uznałam, że lepiej go skrócić i zrobić taką małą bazę danych. W sam raz na otwarcie kategorii „Uroda”, co nie?  Z tym, że to nie będzie zbiór aktualizowany o nowe lakiery do paznokci, a jedynie przegląd dotychczas mi znanych. Dobra, nie przedłużam, jak coś jeszcze jest niejasne, to piszcie w komentarzach!

 

LAKIERY DO PAZNOKCI – SPIS TREŚCI.

Maybelline Colorama

Pierwszy lakier, jaki miałam z tej serii był biały. W buteleczce wyglądał na całkiem intensywny. Niestety, okazało się, że trafiłam chyba na kolor do frencza, bo po 2-3 warstwach nadal widać było płytkę. Nie wiem, czy nie istnieją kryjące białe lakiery, czy to ja zawsze źle wybieram. W każdym razie spisałam go na straty.

Jakiś czas później dostałam drugi lakier Coloramy na urodziny – tym razem dużo lepiej trafiony kolorystycznie. Był fioletowy w takim liliowym odcieniu, chociaż też w buteleczce zdawał się ciemniejszy i intensywniejszy. Używałam go dość często, ale po jakimś czasie błyskawicznie zaczął mi gęstnieć – w porównaniu do pozostałych, przechowywanych w identycznych warunkach. Co prawda miał całkiem gęstą formułę sam z siebie, a faktycznie trochę mi posłużył, jednak po Maybelline spodziewałam się więcej niż przeciętnej jakości.

Mimo to, bardzo chętnie malowałam nim paznokcie regularnie przez około osiem-dziewięć miesięcy, dopóki nie zrobił się niemożliwy do nabrania.

Odcienie, jakie miałam.

Miałam mały problem, bo nigdy nie sprawdzałam tego nawet. Po przekopaniu googli na 99% myślę, że biały to 51 (french white… to by sporo wyjaśniało), a fioletowy 554. Dalsza ocena uwzględnia jedynie drugi z nich, żeby zachować uczciwość. Pierwszego tak naprawdę nigdy nie użyłam, jak zobaczyłam prześwit po 3 warstwach, to dałam sobie spokój, zmyłam i rzuciłam w kąt.

Aplikacja: 4

Lakier jest raczej gęstszy od przeciętnego, co dla mnie było zarówno zaletą, jak i wadą, za którą poleciał punkt. Podobało mi się to, że się tak nie rozlewał na boki, tylko raczej był tam, gdzie chciałam, żeby był. Ale też tworzył przez to grubsze warstwy, łatwiej rozwalić sobie paznokcia nim zaschnie.

Krycie: 4 

Jest naprawdę w porządku, o ile pierwsza warstwa jeszcze zostawia prześwit, o tyle dwie już kryją całkiem i dają intensywny kolor.

Długość schnięcia: 3

Szału nie ma, ale miałam też gorszych zawodników. Jest tak znośnie, chociaż mógłby jednak szybciej zasychać, no ale nie można mieć wszystkiego.

Trwałość: 5

No trzeba mu to oddać, jak już zasechł, to siedział nawet tydzień w całkiem niezłym stanie – nie odłaził płatami, odpryski też raczej się nie zdarzały, jedynie na koniuszkach się lekko ścierał. Ale halo, tydzień, dla mnie dwa dni bez zepsucia minimum trzech paznokci to sukces.

Cena: ok. 12 zł

Ocena ogólna: 4

 

Essence Colour&Go

Dwa przypadki trochę różnych lakierów. Najpierw taki „standardowy” – różowy w łososiowym odcieniu, lekko w stronę pomarańczy. Kolor śliczny, zarówno w opakowaniu, jak i po nałożeniu na paznokcie. To trzeba im przyznać, w obydwu przypadkach odcień jest identyczny. Ale. Miał dla mnie nieznośną wadę.

Powinien się nazywać „Colour and GoFuckYourself. Czas jego schnięcia to jakiś dramat, zdarzało mi się malować paznokcie powiedzmy o 18, a rano wstać i jeszcze coś odcisnąć. Z tego powodu go nie używałam praktycznie, czasami ten róż kusił, więc cierpiałam, ale po jakimś czasie całkiem odpuściłam. I tu mała ciekawostka – po jakichś 7 latach nadal jest całkiem rześki. Aż postanowiłam go nie wyrzucać i czekać aż padnie.

Natomiast drugi to przezroczysty lakier z brokatem.

Ten z kolei zajechałam do cna, a używałam zwykle jednej cienkiej warstwy dla ozdoby. Początkowo super się sprawował i całkiem dopasowywał się trwałością do „bazowego”. Ale później, pod koniec naszej przyjaźni, zaczął szybko się kruszyć i zabierał ze sobą kolor spod spodu. Mimo to nie mam mu tego za złe, po 4 czy 5 latach mogło mu odwalić…

Odcienie, jakie miałam.

I tu jest problem, że za cholerę nie wiem. Kolorówka jest naprawdę pokaźna, a na zdjęciach niektóre odcienie wyglądają wręcz bliźniaczo. Ale w sumie co mi po rozpoznaniu, jak nigdzie nie znalazłam jakiejś rozpiski nazw czy numerków odcieni. Tym razem do oceny biorę różowy, bo używałam go jako „pełnoprawnego” produktu, a brokatowy był tylko do dekoracji.

Aplikacja: 5

Konsystencja, jak dla mnie, wyważona w sam raz. Nie za płynna, nie za gęsta. No i za samo zachowanie jej względnie niezmiennej przez tyle lat ma u mnie dożywotni respekt.

Krycie: 5

Dobre, nawet bardzo, dwie warstwy spokojnie załatwią sprawę, a jak się bardzo zbuntowałam na czas schnięcia, to raz pomalowałam i też jakoś zakryło.

Długość schnięcia: 0

Jest od 1 do 5, wiem. Ale jedynkowy lakier to dla mnie taki, co schnie godzinę albo jest wyjątkowo łatwo go odcisnąć. Ten gagatek natomiast potrafił na drugi dzień od pomalowania jeszcze nie do końca zaschnąć, żeby się zetrzeć do połowy paznokcia lub odbić wiernie fakturę czegokolwiek. Dlatego 1 w tym przypadku byłaby zbyt dużą nobilitacją.

Trwałość: 2

Jak już się wytrwa do zastygnięcia, to wcale nie ma co się cieszyć. Żeby się utrzymał w jednym kawałku przez dwa dni trzeba na ten czas odłączyć dłonie od reszty ciała i położyć w sterylne miejsce. Czasem myślałam, że nawet powietrze go jest w stanie zedrzeć. Dostał tę dwóję z litości, bo miał w karierze przypadki, że wytrwał nawet 4 dni bez odprysku, no dobra, weźmy to pod uwagę.

Cena: 6,99 zł

Ocena ogólna: 3

 

Catrice Ultimate Nail Lacquer

Gdybym wymienić najlepsze lakiery do paznokci na świecie, to Catrice ma pewną lokatę na liście. I, znów, miałam dwa kolory, trochę różne, ale już nie na tyle, żeby je rozdzielać. Kiedy jeszcze nie wiedziałam, że taka marka istnieje, dostałam od przyjaciółki na urodziny śliczny miętowy lakier. W buteleczce wydawał się niepozorny, ale przy pierwszym pociągnięciu pędzelkiem, totalnie przepadłam.

Od tamtej pory była to moja główna miłość. To właśnie nim udało mi się pomalować paznokcie, a nie ręce po łokieć i połowę biurka. Katowałam go niemiłosiernie, ale był bardzo wydajny. Do tego stopnia, że ostatecznie dość sporo go musiałam wyrzucić – najpierw długo nie przejawiał żadnych niepokojących oznak, a potem nagle, z dnia na dzień, stał się bezużyteczny.

Ale nie płakałam aż tak, bo w międzyczasie pojawił się jeszcze wspanialszy lakier.

Wydawało mi się to niemożliwe, dopóki nie zobaczyłam odcienia, który łączył moje dwa największe upodobania – ciemny fiolet i holo. Ani przez moment nie pomyślałam, że mogłabym go NIE wziąć. Odkręcając trochę się obawiałam, bo poprzeczka była wysoko, a wiadomo, lakier lakierowi nierówny.

Niepotrzebnie. Wszystko było takie, jak chciałam. No dobra, trochę przesadzam, to nadal jest życie, ideałów nie ma. Jednak jestem w stanie przełknąć ten szczegół dla całej reszty. Fioletowy gdzieś mi jeszcze zalega, chociaż już też raczej nic z niego nie będzie, ale tak ślicznie wygląda, że nie umiem go wrzucić do śmietnika. I teraz właśnie sobie uświadomiłam, że czas najwyższy na godnego następcę. Catrice to dla mnie ścisła czołówka, jeśli chodzi o lakiery do paznokci oraz stosunek jakości do ceny.

Odcienie, jakie miałam.

No, wreszcie bez zgadywania. Miętowy to 240 Sold Out For Ever, a holofiolet ma najsuper nazwę 46 Berry Potter & Plumbledore – przecież po samej nazwie widać, że został stworzony dla mnie.

Aplikacja: 5

Lakier zdecydowanie jest z tych gęstych, ale równomiernie się rozprowadza, co nieraz dla mnie bywa kłopotliwe przy tego typu formule. No i już wspomniałam – to nim udało mi się pierwszy raz pomalować paznokcie bez smug na całym palcu.

Krycie: 5

Jedna warstwa wystarczy całkowicie. Dokładanie następnych służy bardziej budowaniu nasycenia koloru – co zwłaszcza przy holofioletowym wypadało super.

Długość schnięcia: 2

No właśnie, nie ma róży bez kolców czy jak to tam się mówi. Mój ulubieniec zawodzi mnie i uderza w mój najczulszy punkt. Schnie naprawdę długo, pół godziny to takie minimum, żeby móc spróbować coś zrobić rękoma, ale prawdopodobnie i tak coś się odbije albo zetrze. Oczywiście można to zminimalizować, nakładając tylko jedną warstwę, więc był to troszkę kompromis dla mnie. To i fakt, że nawet jak jeszcze nie wyschnął, to trzymał się na miejscu, ratuje go od jedynki.

Trwałość: 5

Jedna z najlepszych, jakie w życiu były mi dane. 5-7 dni bez uszczerbków spokojnie dawał radę, ewentualnie koniuszki zaczynały się ścierać. Odprysk chyba nie miał nigdy miejsca, bo to nie ten typ lakieru, ale za to potrafił zleźć płatami – ale tylko jak już naprawdę swoje odsiedział albo gdy przegięłam z warstwami. W skrócie – kilka dni bez szwanku, a jak schodzi, to już w całości.

Cena: ok. 10 zł

Ocena ogólna: 5

 

Lovely Color Mania

Kiedy masz 12 lat, na kolonii się nie przelewa, a chcesz się odwalić na sto dwa procent dla swojego obiektu westchnień i kupujesz na spółę z koleżanką dwa lakiery ok. 3,50 każdy. A po powrocie zagarniasz oba dla siebie, bo jesteś taka przedsiębiorcza. To chyba najbardziej zwięzły opis, co urzekło mnie w tym produkcie. Wyszukałam go w google, żeby zobaczyć, czy nie podrożał i chyba wycofali go ze sprzedaży. Powiem tak – to była słuszna decyzja.

Po co je opisuję, skoro nawet nie można ich kupić, pomijając fakt, że nie warto? Bo są swego rodzaju fenomenem, kolejną po Essence anomalią, ale taką, że do dziś mnie to nurtuje. Lakier miał konsystencję wody, nakładał się „plackami”, kolor nijak miał się do obiecanego na opakowaniu, nawet nie wysychał specjalnie szybko. No i po nałożeniu nie przetrwał jednego całego dnia. A ja nadal go mam, w dodatku oba odcienie, chociaż nie użyłam ich od ponad 6 lat.

Na początku rzuciłam je w kąt i puściłam w niepamięć, ale kiedy po jakichś 3 latach je odkryłam, to byłam zdumiona – wyglądały tak, jak tuż po otwarciu. Postanowiłam robić badanie przypadku, bo taki ze mnie naukowiec, co mniej-więcej rok zaglądam. I powiem wam, że fioletowy ostatnio trochę już zmarniał (chociaż nadal jak na 6 letni lakier jest rześki), ale różowy twardo się trzyma. Także jak wam jakimś cudem wpadną w ręce, to wiecie który brać.

Może pomińmy podsumowanie, bo i tak to nic nie wniesie.

Ocena tego produktu pod kątem użyteczności albo estetyki nie ma sensu. Po prostu tak wam chciałam powiedzieć, że hoduję lakiery do paznokci, by robić na nich badania. A wy co tam, pieska macie?

 

Wibo Extreme Nails

Lakiery Wibo opisuję dwa, ale z różnych serii, bo opinia się znacznie różni. Produkty tej firmy gdzieś się przez moje życie przewijały, głównie ze względu na swoją cenę. Przez całe moje gimnazjum szansa, że któraś z nas dostanie na urodziny przynajmniej jedną rzecz z Wibo/Lovely/Miss Sporty wynosiła jakieś 75%. Dlatego większość kosmetyków tych marek, jakie miałam to podarunki.

Nie inaczej było z tym lakierem. Też gdzieś mi się trafił na 16 urodziny. I wpisał się on w moją regułę o Wibo, którą przed laty przyjęłam – przeciętna cena, przeciętna jakość, przeciętny produkt. Nawet nie wiem, co o nim mówić. To są te lakiery do paznokci, po które sięga się awaryjnie, z braku alternatywy albo czasu i chęci na szukanie jej.

Masz randkę za pół godziny? Impreza za godzinę i musisz już jechać, ale paznokcie masz niepomalowane? (true story, polecam lakierowanie w zdezelowanym autobusie na polskich drogach w drodze na półmetek) Wydawało Ci się, że masz inny lakier, ale nagle okazuje się, że może i tak było, tylko że jakieś 3 lata temu? Łapiesz ten i modlisz się, żeby nie było już gorzej.

Takie jest moje odczucie o tym lakierze, bo mnie by on niczym nie zachęcił do zakupu. Jakość nie jest tragiczna, ale pozostawia sporo do życzenia. Cena wcale nie taka korzystna, bo są podobne i lepsze w tej samej, a czasem nawet niższej cenie. Nie ma nic, co by go zainstalowało w mojej głowie.

Odcienie, jakie miałam.

Czarny.

Aplikacja: 2

Strasznie rzadki jest, trzeba go naprawdę dużo, żeby był widoczny. To rodzi też problem takich „smug” od pędzelka albo widocznych różnic w ilości nałożonego lakieru między poszczególnymi paznokciami.

Krycie: 3

Jak się już go nadłubie to kryje przyzwoicie, chociaż to może kwestia tego, że miałam czarny. Ciężko mówić o warstwach przy takim dziabdzianiu, więc nie powiem, że jedna wystarczy. Chciałam dać 4 punkty, ale za czas, który trzeba siedzieć nad tym, ostatecznie odjęłam jeden.

Długość schnięcia: 3

Dyskusyjna, bo sam w sobie jest tak płynny, że nałożony cieniutko całkiem szybko wysycha. Ale jak się go dowali poczwórną warstwę, próbując trochę dołożyć albo rozetrzeć, żeby wyglądały wszystkie w miarę jednakowo, to już gorzej.

Trwałość: 1

Beznadziejna, w większości przypadków wystarczyły ze trzy godziny, żeby pojawiły się już pierwsze odpryski, starcia albo naderwania.

Cena: ok. 7 zł

Ocena ogólna: 2

 

Paese Nail Enamel

Ten lakier trafił do mnie w naprawdę dziwnych okolicznościach, ale był elementem wymiany towarowej. Nie znałam w ogóle tej marki wówczas, a napis w stylu „Doskonałość Roku Twój Styl 2010” sprawił, że postrzegałam ten produkt jako kioskowy bubel albo dodatek do marcowej Pani Domu. Ale jak już go miałam, to czemu nie użyć. Zwłaszcza, że kolor mnie kusił, był nie do końca oczywisty.

Okazało się, że jest lepiej niż zakładałam, jednak bez fajerwerków. Odcień ładny, chociaż akurat on trochę mnie rozczarował. Ale nawet przyjemnie się nakładało, krycie też było naprawdę okej. Mogłabym trochę bardziej się z nim zaprzyjaźnić, ale należy do grupy, pewnie się już domyślacie, ciężkich do wyschnięcia. Jak lakier mnie zachwyca, poza tą jedną wadą, to zwykle przymykam trochę oko. Ale ten mnie nie zachęcił aż tak, żeby było warto się dla niego poświęcić.

Odcienie, jakie miałam.

Jestem prawie pewna, że 64, a jeśli nie, to bliźniaczo podobny. Ale one wszystkie tam są tak trudne do rozróżnienia i znalezienia, że w sumie można się pogubić.

Aplikacja: 3

Konsystencja nawet może być, ale trzeba go dokładać po kilka razy, żeby pokryć cały paznokieć, a kolejne kilka(naście), jeśli marzy Ci się równa warstwa.

Krycie: 4

Może i trzeba się nadłubać, ale rzeczywiście efekt jest ładny. Kolor wyraźny, łatwo zmienić jego nasycenie dokładając trochę – starczy odrobina, żeby już była widoczna różnica w odcieniach. Może byłaby piąteczka, ale znów zadziałało na niekorzyść to, co u poprzednika.

Długość schnięcia: 1

Powiem tak: rekordzista w brudzeniu mi ubrań i poduszek nawet po godzinie lub więcej od pomalowania.

Trwałość: 4

Trzymał się bez zarzutów jakieś 3-4 zazwyczaj, więc dla mnie to już tak „w porządku”. Potem jednak szybko się odrywał.

Cena: ok. 10 zł

Ocena ogólna: 3 

 

Rimmel 60 Seconds.

Jeden z najlepszych lakierów, z jakim miałam styczność. Dobrze kryją, fajnie się nakładają i… uwaga, najważniejsze: szybko schną! Nareszcie Co prawda to nie jest minuta, tylko tak ze trzy, ale to wystarczy, żeby mnie wręcz rozpieścić. No i kolorówka, powiedzenie „do wyboru do koloru” nabiera innego sensu. Mimo to, pierwszą z nich kupiłam z mocnym postanowieniem wybrania kolejnej dopiero, gdy ta się skończy. Chciałam sprawdzić, czy w ogóle jestem gotowa tak zrobić, bo wcześniej żadnego lakieru nie zdążyłam zużyć z różnych przyczyn. Ale słuchajcie, udało się. Sama byłam w szoku, nawet nie wiedziałam, jak wygląda puste opakowanie po lakierze.

Był przeze mnie dość mocno katowany, ale długo wytrzymał, prawie dwa lata trwało zużycie go, a naprawdę się starałam. Lubiłam go tak bardzo, że potrafiłam przez miesiąc nie patrzeć na inne. No i drugi kolor wybrałam już mając dobrze wypróbowaną markę, a zatem ani mnie nie zniechęciła, ani nie znudziła. Nowy lakier też służył podobnie – około dwóch lat, malowałam nim paznokcie na wszelkie okazje przez ten czas. A teraz nie mam żadnego, więc…

Ale pomimo iście psychologicznego wpływu na moją osobę, uczciwie powiem, że nie jest idealny, ma swoją dość sporą wadę. Jaką? Zaraz napiszę, zgadujcie – może już się domyślacie?

Odcienie, jakie miałam.

619 Pulsating i 315 Ready Set Aim!

Aplikacja: 4

Nakłada się równo, sprawnie, kolor rozkłada się równomiernie. 5 nie dostał, bo czasem troszkę się „wylewa” poza paznokieć i ciężko się tego pozbyć potem (ale może to tylko moja niedołężność, że tak mi się dzieje).

Krycie: 5

Jedno, dwa, góra trzy pociągnięcia pędzelkiem i nie ma prześwitów. Kolor intensywny, nie zdarzyło mi się też, żeby było widać jakieś różnice w odcieniu poszczególnych płytek, a to niestety mi się nie tak rzadko zdarza. Cudo. Dlatego zdarza mi się nałożyć jedną warstwę, a inne lakiery do paznokci rzadko dają mi ten luksus. Co prawda zwykle decyduję się na dwie ze względu na kolor, ale czasem się spieszę albo wybitnie mi się nie chce tego robić – a tak mam ten komfort, że nie muszę, bo i tak jest ładnie.

Długość schnięcia: 5

No co ja mogę dodać – dla mnie wybawienie. Średnio trzy minuty wystarczą, a jak poczeka się asekuracyjnie do pięciu, to szanse na kuku są małe, no chyba, że od razu pójdziecie kopać rękoma w ziemi.

Trwałość: 2

Byłoby zbyt pięknie. Jednak to trochę do przewidzenia – lekki, szybkoschnący,  więc też szybciej się zedrze. Zdarza mu się niestety jeszcze tego samego dnia odprysnąć np. podczas imprezy. Wcale nie była to jednorazowa akcja, że poszłam do toalety lub gdzieś siadłam odpocząć, patrzę na paznokcie, a tam mniejsze czy większe ubytki. Najgorsze, że nawet nie wiedziałam, kiedy potencjalnie mogłam je uszkodzić, bo nic takiego mi do głowy nie przychodziło.

Generalnie: jak był ze mną powyżej dwóch dni i nadal się trzymał, to byłam szczęśliwa. Udało mi się raz nawet dobić do pięciu, ale zwykle jednak szybciej się psuł. Mimo to, ja osobiście wolę częściej malować niż dłubać, żeby się rozprowadził, potem skręcać się z niecierpliwości, żeby finalnie i tak je odcisnąć lub zetrzeć o ubranie. Jednak to moje preferencje, dla was priorytetem może być zupełnie coś innego, przez co ten lakier wam nie podpasuje. Ale wszystkim nadpobudliwym wiercipiętom polecam!

Cena: ok. 8 zł

Ocena ogólna: 5

 

Sally Hansen Xtreme Wear.

Szczerze – nie wiem, skąd go mam. Podejrzewam, że ktoś mi dał bez okazji albo ja komuś podprowadziłam w jakiś sposób. Ale nagle się pojawił, jak przeglądałam swoje lakiery do paznokci któregoś razu, więc zaczęłam go używać. Nigdy nie słyszałam wcześniej o tej firmie, ale jak zobaczyłam, że kosztują 16 złotych to już wyższa liga – dwa Rimmele lub cztery Belle Nie co dzień człowiek znajduje taki prestiżowy produkt w swoich rzeczach. Postanowiłam dłużej nie gdybać, tylko sprawdzić.

Pierwsze wrażenie – nienaturalnie długi pędzelek. Ale faktycznie, przyjemnie mi się nim pracowało. Natomiast po jednym pociągnięciu już wiedziałam, że się nie zaprzyjaźnimy. I to nawet nie z jego winy – to kolor był główną przyczyną. Myślałam o podobnym odcieniu, ten w buteleczce wydawał się trochę za ciemny, ale w stopniu „do przyjęcia”. Tymczasem na paznokciu był spokojnie o kilka tonów zbyt w górę, przynajmniej dla mnie. A na pewno był ciemniejszy od widocznego w opakowaniu.

W sumie szkoda, że tak mi się nie spodobał odcień.

Zostawiłam go sobie ten jeden raz po nałożeniu, żeby zobaczyć, jak się będzie sprawował. No i wypadł naprawdę dobrze, miał swoje słabsze strony, ale generalnie bym go polubiła. Jednak też nie powalił mnie na tyle, żeby sprawić sobie drugi w bardziej pasującym odcieniu – wolałabym już dwa lakiery Catrice albo Rimmela. A przy zakupie tej samej ilości mojego ulubieńca dotychczasowych wszechczasów zostałyby mi jeszcze ze dwa-trzy złote!

Poza tym pamiętam, że patrzyłam w internecie, jak i w sklepie, niestety na tamten moment oferta kolorystyczna była skromna oraz totalnie nie wpasowywała się w moje gusta. Być może coś się zmieniło, ale wtedy były to dla mnie kolory dla urzędniczek w średnim wieku. Jednak to do nich prawdopodobnie marka ma w założeniu trafiać, a nie do słitaśnej gimnazjalistki, więc tak naprawdę wszystko jest tak, jak powinno.

Odcienie, jakie miałam.

510 Brick Wall.

Aplikacja: 5

Za dłuższy i nieco szerszy od standardowych pędzelek, który nawet w moich wiecznie roztrzęsionych, niezdarnych rękach malował tam, gdzie malować miał, w dodatku robił to błyskawicznie. Serio, sama się dziwiłam, że aż taką różnicę na plus poczułam z powodu takiej drobnostki.

Krycie: 3

W kontekście tego, że cały czas tu podkreślam, jak lubię szybko i dokładnie rozprowadzające się lakiery do paznokci, to trochę zabrzmię absurdalnie, jednak ten z kolei przegiął w drugą stronę! I tym razem punkty odjęłam za zbyt wysokie krycie. Po pierwsze dlatego, że kolor przez to znacznie ciemnieje w stosunku do widocznego w opakowaniu. A po drugie – nałożenie drugiej i kolejnej warstwy jeszcze pogorszy sprawę. No może jestem wybredna, ale jak dla mnie, to wszystko z umiarem, przesada czy nadgorliwość zawsze szkodzi.

Długość schnięcia: 4

Całkiem szybko wyschnął, jakieś 5 minut to trwało, więc stosunkowo dobry czas. Ale też możliwe, że to przez nałożenie pojedynczej warstwy, w dodatku możliwie cieniutkiej. Cóż, nie wiem, jednak tu mam oceniać według moich odczuć, a te mam raczej pozytywne, ewentualnie porównywać do niego inne lakiery do paznokci i ich zachowanie.

Trwałość: 2

Nieciekawie, po jednym dniu już zaobserwowałam kilka startych koniuszków. A po jeszcze jednym odpryski, których nie określiłabym „niewidoczne”, „malutkie” albo „tylko jeden”. Na jednorazowe wyjście może by się spisał, ale tego niestety nie wiem.

Cena: ok. 16 zł

Ocena ogólna: 3

 

 

Nail Polish DDonna.

Oryginalna i twórcza nazwa mówi sama za siebie. Tak, to jakiś bazarowy lakier z Hiszpanii z łatwym do przewidzenia dopiskiem „made in P.R.C”. Kosztował mnie całego eurasa, ale niczego nie żałuję.

Tak naprawdę nie wiem, czemu go wzięłam. Nie pytajcie, mam zaćmienie z tamtej chwili. Pamiętam tylko, że pomyślałam „jakiś taki wielki”-  to akurat prawda, bo buteleczka jest widocznie okazalsza od przeciętnej konkurentki. Aż to sprawdzę… Mam pod ręką trzy inne, z ciekawości zerknęłam. Wszystkie one po 8ml a DDonna 20ml. Można szaleć.

Ale pomimo tego, że to taki lakier do paznokci prosto z ulicy, to naprawdę jakością mógłby zawstydzić niejedną polską drogeryjną markę. Kolor jest bardzo nietypowy, jasnoróżowa masa perłowa, dosłownie.  Ładnie wygląda zarówno sam, jak i z bazą kolorystyczną. Wtedy oprócz nadania perlistego błysku zmienia lekko odcień podstawy przez swój delikatny różowy ton. W ten sposób mam dwa razy więcej możliwości.

Estetyka estetyką, ale jak się sprawuje?

W sumie ciężko mi by było się jakoś przyczepić. Bardzo zadziwiło mnie, że jakiś bubel z targu tak przypadnie mi do gustu. Tymczasem używam go całkiem regularnie od sierpnia 2016, czasem jako top, czasem samodzielnie. A przezroczyste opakowanie nadal wygląda na praktycznie pełne. Pewnie mam trochę takie wrażenie przez tą niestandardową objętość, jednak fakt faktem, wydajny jest.

Kosmetyk ten ma jeszcze jedną ważną cechę – charakterystyczny zapach, którego składnik mogłabym odszyfrować pewnie ze składu, ale wolę żyć w nieświadomości. Nie potrafię nawet tego porównać, bo nie znam niczego zbliżonego. Bezpośrednio z buteleczki ciężko ją wyczuć, ale im bardziej zasycha na paznokciu, tym mocniej się nasila. I dla niektórych pewnie to by była wada, ale mnie on nie drażni, a nawet na swój sposób mi się podoba. Dlatego po polakierowaniu siedzę i wącham palce jakąś godzinę.

Odcienie, jakie miałam.

Nawet ma numer! Bo były różne odcienie – ja na początku miałam ciemniejszy, ale koleżanka mi go stłukła, a na bazarze się sprzedał do zera. Tak doszło do tego, że mam kolor N°-34.

Aplikacja: 4

Bardzo łatwo nabrać na pędzelek albo zbyt dużo, albo zbyt mało i potem mogą być różnice w odcieniu paznokci. Ale oprócz tego na plus, jest na tyle gęsty, żeby się nie rozpływać, co lubię.

Krycie: 5

Sama byłam zaskoczona, ale pomimo pewnej „bladości”, która sugeruje gorsze krycie, to lakier trzyma fason. Już pierwsza warstwa może wystarczyć, a przy drugiej trzeba uważać mocno, bo wręcz można przeholować. Dodatkowo ładnie komponuje się z innymi kolorami, nadaje perłowy efekt i mniej lub bardziej subtelnie zmienia odcień bazy, nie dominując jej jednocześnie.

Długość schnięcia: 3

Dałam pośrodku, bo to w sumie zależy. Przy nakładaniu tylko jednej warstwy albo dwóch wyważonych jest tak znośnie. Ale wystarczy trochę grubiej polakierować i się robi problem, zwłaszcza w najbardziej pokrytych miejscach, które aż proszą się o kontakt z ciałem obcym. Natomiast przy nakładaniu na jakiś lakier sporo zależy właśnie od niego. Zatem 3 to chyba najlepsza odpowiedź – ani dobrze, ani źle, jak się trafi.

Trwałość: 4

Znów trochę względna kwestia, ale tym razem lakier sam w sobie daje radę spokojnie na taką 4, jaką już tu przyznawałam – 3 czy 4 dni przeciętnie można śmiało uznać, że dobrze się prezentuje ewentualnie są drobne naruszenia. Ale też nie odpryskuje i bardzo ciężko go oderwać od paznokcia. Najczęściej, jeśli się go nie zmyje, to zaczyna się ścierać przy koniuszkach i tak dopóki nie naruszy się reszta lakieru, albo litościwie go nie zmyję.

No i wiadomo, jak maluję nim po innym kolorze, to wpływ ma też jakość tego bazowego. Z reguły jednak nie odpada sam z siebie ani też nie zdziera się razem z drugim produktem. W sumie nie jest tak hop-siup się go pozbyć.

Cena: 1 euro

Ocena ogólna: 4

 

Wibo Nail Beautifier.

Przez lata marka dawała mi wyłącznie podobnie rozczarowujące i/lub bezużyteczne produkty, jeden przedstawiłam. W końcu przestałam nawet zaglądać do ich szafy. Ich niskie ceny wcale okazywały się nie być takie wyjątkowe po małej analizie. Poza tym też zaczęłam rozumieć, że czasem warto dołożyć do zakupu kilka groszy, a przy okazji nie jest to przepłacaniem.

Wydaje mi się, że jeszcze jakieś 3 lata temu każdy krytykował jej niską jakość. Tymczasem +/- dwa lata temu pojawiły się dobre opinie. Zorientowałam się, że coraz więcej osób kupuje ich produkty i  je chwali, otwarcie poleca innym. Grupka rosła, co raz to nowe kosmetyki stawały się lubiane czy wręcz kultowe, także i ja postanowiłam dać mu szansę. A lakier do paznokci wydawał się bezpieczną opcją, w dodatku ten poprzedni z Wibo pamiętam dokładnie, wiem, co mnie wkurzało, a inne kosmetyki nie bardzo dawniej stosowałam.

Okazją okazała się promocja na te lakiery do paznokci w Lidlu, to był moment na konfrontację po latach. Tak, wiem, serie różnią się między sobą jakością, nawet wewnątrz jednej firmy. Ale doszłam do wniosku, że skoro pierwszy, losowy produkt mnie rozczaruje, to chyba jeszcze nie jest czas, żeby znów ufać jego producentowi.

Odcienie, jakie miałam.

Nadal mam gdzieś tak pół, a zaraz mu stukną dwa lata. Czerwony, nie ma numerku, ale ich tam zbyt wielu chyba nie było. Krwistoczerwony, dla ścisłości, powinno wystarczyć.

Aplikacja: 4

Na początku było bez zarzutów, szybko i całkiem wygodnie. Konsystencja dla mnie w sam raz, dało się go nałożyć równomiernie w kilku pociągnięciach pędzelkiem. Z czasem jednak zaczął się trudniej nabierać na pędzelek. Co prawda stopniowo, ale w końcu przez to przy pierwszej warstwie był typowy efekt „resztki lakieru”. A opakowanie było świeże, od otwarcia minęły raptem dwa, trzy miesiące, gdy pojawiły się te zmiany. Przy drugiej warstwie było już jednak w porządku, paznokcie wyglądały normalnie. Dlatego uznałam to za nieszkodliwe dziwactwo, które nie przeszkadza mi w użytkowaniu i zabrałam tylko jeden punkcik dla zasady.

Krycie: 3

Najpierw pierwsza warstwa wystarczyła, żeby pokryć cały paznokieć. Później musiały być dwie, ale problemów z zamalowaniem równomiernie paznokcia nie miałam zbyt dużych. Za to pojawiła się inna niespodzianka. Ilościowo kryje super. Ale kolorystycznie…

Odcień jest intensywny, prawda. Jednak nie na tyle, żeby całkowicie zakryć dość jasne koniuszki moich paznokci. Przez to miałam od razu coś na kształt frencza, ale niekoniecznie z własnej woli. Początkowo myślałam, że coś mi się ubzdurało, ale naprawdę, krwistoczerwony lakier nie zakrywa białawej części paznokcia. Nawet po dwóch, trzech warstwach. W sumie mnie to bawi trochę.

Dostaje mimo to 3, bo zapowiadał się na 4, a zasłużył na 2.

Długość schnięcia: 4

Początkowo schnął bardzo sprawnie, nawet przy dwóch warstwach, co sobie cenię. Można go było nawet przyrównać do choćby Rimmela pod tym względem, a to już coś, nie? Teraz, jeśli się z nim nie przesadzi, to schnie całkiem sprawnie, nieco dłużej, ale nadal w granicach przyzwoitości.

Trwałość: 5

Jego się domyć nie dało, jak już się go miało dosyć, a co dopiero zdrapać samemu. Przynajmniej na początku taki był, bo teraz czasem się ściera. Ale odkleja się od paznokcia tylko, jak się nawali zbyt grubą warstwę.

Cena: ok. 6zł

Ocena ogólna: 3, ale muszę tu co nieco wyjaśnić.

Mnie naprawdę on przypadł do gustu. Na początku był w sam raz dla mnie, był nawet czas, że nie martwiłam się o końcówki, bo jak jedna nawaliła, to przy dwóch warstwach zazwyczaj nic nie było widać. I wysychał spokojnie. T ak powinny dla mnie działać lakiery do paznokci.

Niestety, szybko zaczęło się to psuć, już przy trzecim-czwartym użyciu coś mi nie grało, a tymczasem po dwóch, trzech miesiącach było już ewidentnie źle z tym lakierem. Nadal sądzę, że Wibo należą się gratulacje za niego. Poziom tego produktu, a podobnego mu sprzed niespełna dwóch lat… to kosmos. On nie był złej jakości, był naprawdę dobrej jakości, tylko zbyt szybko się zaczął psuć. Nad żywotnością trzeba by było popracować, ale to jeszcze nie jest „zła jakość” dla całokształtu.

Nie mogłam znaleźć ceny, więc chyba obecnie nie jest w sprzedaży. Ale możliwe, że to taki sezonowiec dla Lidla i jeszcze wróci albo zmienią mu nazwę. To może być też przyczyną krótkiej przydatności do faktycznego użytku. Jednak trzymam kciuki, że w międzyczasie coś ulepszą, żeby następnym razem dłużej się nim pocieszyć. No i nie mieć paznokci obciętych do krwi, żeby nie było prześwitów.

 

Bell Tropical Fun

Marka Bell zyskuje wizerunkowo ostatnimi czasy. Mnie ona wcześniej była obca, kojarzyłam z nazwy, ale nie wiedziałam nawet, czy w ogóle jeszcze istnieje, a co dopiero gdzie dostać jej produkty. Teraz już wiem.

Kupiłam dwa lakiery do paznokci za niebotyczną sumę, jak to w biedrze. Wygrzebałam je gdzieś na ostatkach, spośród kilkudziesięciu w barwach, które nie zyskały uznania klientów. Oczywiście wzięłam dwa, żeby było taniej, mój wewnętrzny cebulak każe korzystać z takich okazji, a ja nie zawsze umiem go stłamsić. Ale oba kolory były dla mnie równie ładne, więc w sumie prawdopodobnie i tak wzięłabym oba. No mniejsza.

Oczekiwania miałam takie, żeby kolory się zgadzały. Nauczona doświadczeniem wiedziałam, że nie mogę ich z góry ani przecenić, ani… nie docenić. Ostatecznie zdecydowałam się dać zaskoczyć. I na tym skorzystałam, bo te lakiery do paznokci są przyzwoite nie tylko na tle jakichś bazarowych albo marketowych. Mają naprawdę zadowalającą jakość –  aż chce się dodać „jak na tę cenę”, ale to nieprawda.

Odcienie, jakie miałam.

One chyba też nie miały numerów, ale w sumie po co, jak były na chwilę i w paru wariantach. Ja mam taki miętowy niebieski i brzoskwinkę.

Aplikacja: 4

Trochę gęste jak dla mnie, ale ładnie się rozprowadzają, problem pojawia się ewentualnie w załamaniach – może być trudniej je pomalować, a zrobienie tego bez upaprania palca to już jest wyczyn.

Krycie: 5

Czasem kryje już po jednej warstwie, ale nie zawsze. Natomiast dwie warstwy już spokojnie dadzą radę, a kolor jest wtedy intensywny.

Długość schnięcia: 2

No tutaj jest słabo, jak zazwyczaj przy gęstszych lakierach. Potrafi wyschnąć w mniej niż 10 min albo przeciągać to do pół godziny. Albo po 15 min udawać zaschniętego, żeby czekać, aż zahaczysz o coś paznokciem. Pod tym względem jest różnie, ale generalnie raczej długo.

Trwałość: 4

I to właśnie najciężej mi jednoznacznie określić. Bo raz siedział nawet do tygodnia z jednym czy dwoma – dosłownie – startymi opuszkami. A innym razem po dwóch dniach można było go oderwać swobodnie od ciała. Myślałam, że to przeze mnie, bo za grubo go posmarowałam, ale z ciekawości nałożyłam potem tylko jedną warstwę i też odpadła w podobnym czasie. Z drugiej strony raz poszłam na godzinny basen z pomalowanymi wieczór wcześniej paznokciami (zdałam sobie sprawę dopiero w wodzie, jaka jestem mądra) i byłam w szoku, bo były w nienagannym stanie, a innym razem wyciągałam korek ze zlewu i odpłynęły mi dwa płaty lakieru nałożonego dzień wcześniej.

Dlatego trudno mi rzucić jakieś choćby oszacowane dane, bo praktycznie każdy przypadek był inny. Częściej jednak byłam miło zaskoczona, stąd 4.

Cena: ok. 3,5 zł

Ocena ogólna: 4

 

Miss Sporty 

Przedstawiam mojego ulubieńca dotychczasowych wszechczasów. Najlepsze lakiery do paznokci, jakich miałam okazję w życiu używać. Ironią losu jest to, że miałam tylko trzy, a na dodatek żadnego nie kupiłam sobie sama. Jednak pierwszy trafił w moje rączki w 2012 roku, a trzeci mam do dzisiaj, więc od prawie 6 lat regularnie go używam. W dodatku nie zamierzam tego zmieniać. Aha, uznaję wszystkie te ich słoiczkowe, okrągłe lakiery do paznokci za jedną grupę, bo nigdy nie wiedziałam, który konkretnie mam, a wszystkie podobały mi się po równo. Co ciekawe, sama firma niezbyt mi leży, ale ich lakiery do paznokci to legenda.

Odcienie, jakie miałam:

Te numerki pojawiają się i znikają, ale miałam taki ciemnoniebieski, zgniłozielony i czarny.

Aplikacja: 5

Dla mnie idealnie wyważona konsystencja, lekko gęsta, ale bez przesady. Dzięki temu nie leje się po bokach, ale też łatwo się rozprowadza.

Krycie: 5

Nie wiem, jak z jasnymi by było, ale moje odcienie spokojnie dawały radę jedną warstwą zakryć paznokieć. Zazwyczaj nakładałam dwie – dla trwałości – ale czasami łapie mnie leń, a przynajmniej wiem wtedy, że nie muszę się aż tak spinać, bo raz machnę i będzie też w porządku.

Długość schnięcia: 5

schnie chyba najszybciej z posiadanych przeze mnie kiedykolwiek lakierów do paznokci, co jest dla mnie największym jego atrybutem, który wielbię. Czasami nie zdążyłam skończyć drugiej ręki, a na pierwszej już jakiś paznokieć był suchy. Wiadomo, odczekałam zawsze trochę na zapas, ale z nim chyba nie miałam większej wpadki.

Trwałość: 5

Jest wyjątkowo trwały, bez starć i odprysków wytrzymuje minimum 3 dni, a raz dał radę ten wynik potroić. Jak już się go naruszy jednak, to łatwiej schodzi, ale spokojnie, lekkie otarcie jeszcze się nie kwalifikuje.

Cena: ok. 7 zł

Ocena ogólna : 6