Jakie błędy popełniłam, pisząc posty w ostatnim czasie?

Jakie błędy popełniłam, pisząc posty w ostatnim czasie?

Dzisiaj mój mały rachunek sumienia.

Ostatni post dodałam przed tygodniem, ale w tym czasie zdążyłam napisać trzy pełne wpisy, z czego dwa zajęły mi po kilkanaście godzin pracy. Żaden z nich się nie pojawił – dlaczego?

Pod koniec, chwilę zanim chciałam je opublikować, przejrzałam każdy z nich jeszcze raz. Zwykle tego nie robię, czytam już gotowe, udostępnione posty i wtedy ewentualnie poprawiam drobne błędy, jeśli znajdę jakieś. Jednak tym razem coś mnie tchnęło, żeby je przeanalizować i ostatecznie zrezygnowałam z ich umieszczenia, a przynajmniej w tej formie. Ale dopiero trzeci z rzędu nieudany tekst sprawił, że znalazłam przyczyny. Popchnęłam przemyślenia jeszcze kawałek dalej, aż uświadomiłam sobie, jakie błędy popełniłam pisząc posty w ostatnim czasie.

 

BŁĄD NUMER JEDEN – ZBYT DŁUGIE POSTY, ZWYKLE PRZEDŁUŻONE BEZ POWODU.

Złapałam się na tym, że większość moich wpisów ostatnio zawierała coś w stylu „przepraszam, że tak się rozpisałam” albo „strasznie długi mi ten post wyszedł”. No i naprawdę były długie – rekord to prawie 14 000 wyrazów, co prawda z cytatami, ale jednak.  Mam z czego się tłumaczyć.

Po pierwsze – jak się nakręcę, to nie potrafię się zatrzymać. Planuję wspomnieć o czymś w dwóch zdaniach, a po chwili mam dodatkowych 8 linijek tekstu i jeszcze nie skończyłam tematu. A jak już zaczęłam pisać o tym, to przypomniało mi się…

Po drugie – chcę o wszystkim napisać w jednym wpisie. Lubię mieć wszystko w jednym miejscu i lubię wszystko uściślić, wyjaśnić od razu. Efekt tego jest taki, że w trakcie pisania decyduję się spontanicznie zrobić drugą część. Albo brnę w to dalej, żeby już tutaj wyczerpać temat. A na drugi dzień piszę nawiązanie do poprzedniego posta.

Jakie są tego konsekwencje? 

• Długie, rozbudowane akapity, których treść mogłaby tak naprawdę zamknąć się w trzech zdaniach.

• Często okazuje się, że tak naprawdę dwa razy jest napisane to samo, tylko innymi słowami.

• Wstępy ciągnące się do połowy całego tekstu.

• Pół kilometra tekstu zanim w ogóle będzie ruszony konkretny temat posta.

• Poświęcanie więcej miejsca anegdotkom niż ważnym szczegółom.

• Rozbijanie tematu na części bez wcześniejszego przemyślenia i rozplanowania.

• Męczący post, który ma „zawierać wszystko”, a tak naprawdę jest przez to tak długi,że ciężko w ogóle określić, co takiego zawiera.

BŁĄD NUMER DWA – PISANIE POSTÓW Z NIEOKREŚLONYM TEMATEM.

Czyli ulepienie kluchy ze wszystkiego, o czym chcę akurat napisać z dodaniem tego, co po drodze postanowię jeszcze zawrzeć.

Pół biedy, jak wpis ma służyć takiemu porozmyślaniu i ma to wyraźnie powiedziane już w tytule. Wtedy jest komunikat, że nie wiadomo, co tam zastaniesz, więc idziesz na własne ryzyko. Może poznasz ciekawe spojrzenie na świat, a może dowiesz się, że znowu planują rozbiór Polski. A może jedno, drugie i trzecie.

Gorzej, jak na początku post ma być o jakiejś konkretnej sprawie, w moim przypadku zwykle społecznej, a na koniec okazuje się, że omówionych zostało osiem wątków, z czego pięć wnikliwie, a dwa z dokładnością akademicką, ale żaden z nich nie był tym z tytułu. Prawda, czasem trzeba wskazać nawiązanie albo porównać. Jednak pojawia się pokusa trochę to rozwinąć, a potem przypomina się następne…

Nie wiem, czy wam też się to zdarza, ale ja wpadłam w pułapkę.

Mój błąd tutaj polega głównie na tym, że myślałam, czy nie za dużo tych pierwszych, podczas gdy większość z nich bardziej przypominała ten drugi. Wiecie, myślałam, że za często ruszam tematy dyskusyjne, a nie zdawałam sobie sprawy, że moje wpisy oparte o określony wątek społeczny są jeszcze gorsze, bo miały być konkrety. Tylko.

W pozostałych sferach tematycznych już łatwiej mi się powstrzymać od zbędnych nawiązań albo skoków od jednej sprawy do drugiej. Ale kiedy wjeżdża coś światopoglądowego…

Jakie są konsekwencje?

• Zbyt wiele wpisów bez konkretnego tematu raczej nikogo nie zainteresuje. Nawet jeśli ktoś zaciekawi się pierwszym, to w końcu będzie miał dość wałkowania w kółko wszystkiego po kolei, bo nic z tego nie wynika.

• Nikt nie będzie zaglądał na stronę, która publikuje same ogólnikowe posty.

• Ktoś, kogo zainteresuje dany tytuł, a zastanie tekst poruszający tam głównie inne kwestie, może czuć się oszukany.

• Skupiając się na wielu zagadnieniach naraz, nie da się któregokolwiek omówić szczegółowo i wyczerpująco.

MÓJ BŁĄD NUMER TRZY: DODAWANIE ZBĘDNYCH SZCZEGÓŁÓW.

Albo rozwijanie czegoś do rozmiarów eseju, a tak naprawdę nie ma to większej wartości dla sprawy. To jest moje przekleństwo, bo ja dopiszę szczegółową historię z rozbudowanymi wątkami pobocznymi oraz dokładnie przedstawionymi bohaterami po tych trzecioplanowych… w sumie do wszystkiego. Czasem się to przydaje, nie powiem, od pierwszej gimnazjum nie przeczytałam żadnej lektury, a mało kto mi w to wierzył. A koleżanki często mówiły, żebym to ja opowiedziała komuś, co im się przydarzyło, „bo Ty to robisz lepiej niż ja”. Nawet jak mnie przy tym nie było.

Ale czasem mi to przeszkadza. Chcę napisać o czymś konkretnym, ale często wpadam w pułapkę zbędnych szczegółów, które dla mnie są ważną częścią sprawy. Czasem nawet je rozbudowuje, a jak już się wczuję, to zapomnę aż, co było głównym wątkiem, bo ten nagle stanie się tym istotnym elementem, na którym się skupiam.

Nie wiem, czy napisałam to zrozumiale, a chcę, żebyście dokładnie wiedzieli, co mam na myśli.

Dlatego posłużę się prostym, zmyślonym i przekoloryzowanym przykładem, żeby była jasność.

Opowieść: Julia kupiła sukienkę na wesele.

Inni ludzie: Julka kupiła sukienkę na wesele, czarną taką, bardzo ładną i tanio jej się udało ją znaleźć.

Ja: Wczoraj wieczorem Julia, wiesz, która, ta od Mikołaja z klasy, była w tym nowym centrum handlowym, a Ty je znasz? Bo ja jeszcze nie byłam, a podobno fajne sklepy są. No i podobno pod wejściem spotkała Karynę i tego jej Sebka nowego, wiesz o tym, że Karyna ma nowego? A tamtego zostawiła na imprezie w klubie w ogóle, ludzie patrzyli, a ona go przy wszystkich rzuciła, jeszcze tak mu naubliżała od najgorszych, biedny chłopak, święty nie był, jak na przykład wtedy z Brajanem co była ta afera o noże w szkole, pamiętasz? To dopiero była jazda. No ale i tak Sebek nie jest aż taki zły, a ona…

Łapiecie?

Naturalnie wychodzi rzecz jasna bardziej subtelnie, ale i tak może być męczące, wiem o tym. Zwłaszcza, jeśli nie jesteś moim znajomym, tylko chcesz przeczytać artykuł na konkretny temat i poznać ściśle sprawę.

Jakie są konsekwencje?

Chyba wiadomo. Ale dorzucę do puli egoistycznie marnowanie swojego czasu. W końcu taki post poszerzony o zbędne informacje trzeba dłużej pisać, jednak robię to z myślą, że wszystkich ucieszą tak dokładnie opowiedziane aspekty powiązane z tą sprawą, w końcu są istotne!. A i tak na koniec okazuje się, że strzeliłam sobie w stopę.

BŁĄD NUMER CZTERY: WARTOŚCIOWANIE TEMATÓW NA WPISY.

Mam na myśli to, że podzieliłam sobie w głowie wszystkie na „lepsze” i „gorsze”. Akurat to jest nie do końca moją winą, bo taki schemat myślenia mi pozostał  z czasów, gdy ocenzurowałam sama siebie. Wtedy niesłusznie winę powiązałam z lekkimi, poczytnymi tematami, które poruszałam. Brzmi to głupio, ale podświadomie w to wierzyłam. I ciągle myślałam, czemu nie mogę się zebrać do posta o kosmetykach albo jakimś trendzie internetowym. Przecież „prywatnie” to lubię, a jakoś nie potrafię tego opisać w notce.

Dzięki temu dzisiaj mam: kilka postów o egzaminach (nauka), jakieś pojedyncze recenzje książek (książki, inteligencja, może być) oraz całą masę ambitnych artykułów na poważne tematy, których nikt nie czyta, bo pisałam je bardziej dla wyrażenia własnych emocji z nimi powiązanych.

Jakiś czas temu popatrzyłam na listę postów i pomyślałam: Serio, tak wygląda całe Twoje życie? 

Zaczęłam to sobie uświadamiać i nareszcie coś dodałam tutaj bez otoczki pseudonaukowej. Mam na myśli głównie ten wpis o social mediach, który jeszcze nie tak dawno nie przeszedłby mi z palców na klawiaturę. A nawet nie wiedziałam czemu, bo nie mam się za yntelygenta, który nie tknie takich masowych tematów dla plebsu. Przeciwnie, nienawidzę takich ludzi. A wydaje mi się, że takie wrażenie mogłam sprawiać.

Jakie są zagrożenia?

• Ktoś, kto chętnie by o czymś napisał, ale nie robi tego ze względu na różne czynniki zewnętrzne, prawdopodobnie nie będzie w pełni zadowolony ze swojej strony.

• Sztuczne zainteresowanie tematem, brak chęci pisania o nim, przejawia się w każdym wpisie pisanym na siłę (nawet jeśli autor lubi swoją dziedzinę, ale ten jeden post pisze np. żeby ludzie o nim nie zapomnieli).

• Nie warto zastanawiać się, czy bardziej poczytne będą „lepsze” artykuły, czy jednak zaryzykować i pójść w te „gorsze”. Stawianie sobie ograniczeń w żadną stronę nie ma sensu w tworzeniu. Pisanie polega na tym, że najlepsze tematy, to wszystkie te, które akurat są istotne, ciekawe, przyjemne. Każdy szczery wpis od serca broni się sam, a każdy napisany sztucznie w celu osiągnięcia korzyści nie będzie tak samo dobrze odbierany.

Tak na koniec żeby przekaz był.

Bardzo się cieszę się, że już wiem, jakie błędy popełniałam pisząc posty.

Zajęło mi to trochę czasu, ale teraz mogę już  nad sobą pracować!

Cały czas się uczę prowadzić stronę internetową, odkrywam swoje złe nawyki, które wcześniej uważałam na za nieszkodliwe. Zaczynam zauważać, co wynika z moich dobrych intencji, ale jednak szkodzi mi w tworzeniu tu czegoś. Nie oszukujmy się, dalej jestem głupim pisklakiem, ale planuję zostać łabędziem, a nie bażantem.

Ostatnio moja motywacja do lepszego prowadzenia tej strony niesamowicie wzrosła. A powód jest bardzo prosty.

Jeszcze nie tak dawno deklarowałam, że to moja strona, moje wpisy, moje tematy i mi się ma podobać, to jest dobrze.  Wtedy mogłam sobie na ten egoizm pozwolić, bo faktycznie pies z kulawą nogą tu nie zbłądził, a jak już jednak, to jeszcze szybciej uciekał.  Byłam tu ja i moje prawa. Musiałam jakoś się pocieszać, żeby tego nie rzucić. Ale dzisiaj sytuacja się mocno zmieniła.

Już nie jestem tutaj tak całkiem sama. Mam coraz więcej gości, których chcę tu dobrze podjąć. Codziennie pojawia się ktoś nowy, ale zauważyłam też, że kilka osób co jakiś czas tu wraca, więc chyba nawet mogę ich nazwać czytelnikami. Jeśli to prawda, to strasznie się cieszę, bo tak naprawdę o tym marzyłam od pierwszego słowa, jakie tutaj wyklikałam.

Dlatego bardziej przyłożyłam się do pracy nad sobą i swoją witryną, żeby zaoferować od siebie jak najwięcej mogę, a przede wszystkim bardzo chcę.

Bo dzisiaj już nie jest „ja, moja, moje”, tylko „Ty, Twoja, Twoje”! Dziękuję!